Rak szyjki macicy.

Wszystko co powinieneś wiedzieć o tym zagadnieniu.

cww_szyjka_macicy
Współpraca: Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej
Licencja: National Cancer Institute of United States
Konsultacja merytoryczna: Prof. dr hab. med. Maciej Krzakowski
Opracowanie merytoryczne: Dr hab. n. med. Robert Jach

Szanowne Panie,
W latach czterdziestych XX wieku Papanicolau opracował naukowe podstawy wykorzystania badania cytologicznego szyjki macicy w profilaktyce nowotworów tego narządu. Badanie cytologiczne spełniało wszystkie warunki idealnego narzędzia badań populacyjnych. Wydawało się, że jest tylko kwestią czasu gdy choroba – rak szyjki macicy – zostanie na trwałe wyeliminowana. Dzisiaj po 80 latach prowadzenia różnych form badań skriningowych wiemy, że nie jest to takie oczywiste. Oprócz dobrze zorganizowanych programów finansowanych przez Państwo, konieczna jest aktywna postawa kobiet wyrażająca się troską o własne zdrowie. Podsumowując funkcjonowanie Narodowego Programu realizowanego w Polsce przez ostatnie dziesięć lat uznać trzeba, że zabrakło właśnie tego, zrozumienia, że żaden nawet najlepiej funkcjonujący system nie zadziała jeśli kobieta nie zgłosi się na badanie.

Oddajemy w ręce Pań poradnik ”Co warto wiedzieć. Rak szyjki macicy”. Jest to polskie wydanie broszury opracowanej przez National Cancer Institute of United States. Stany Zjednoczone odniosły ogromny sukces redukując zachorowalność i umieralność związaną z rakiem szyjki macicy, między innym dlatego, że kobiety tam żyjące zrozumiały, że nie ma szczęścia, nie ma pracy, nie ma radości w rodzinie jak nie ma zdrowia. Dzisiaj przedstawiamy praktyczny przewodnik wprowadzający kobiety w problematykę biologii raka szyjki macicy i działań skutecznie zmniejszających ryzyko zachorowania na ta chorobę. Poradnik ułatwi zrozumienie trudnych problemów medycznych i umożliwi realizację działań zmniejszających ryzyko zachorowania, a wśród kobiet już chorujących współpracę z lekarzami – istotę walki z chorobą.

Prof. dr hab. n. med. Jan Kotarski
Prezes Elekt Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie I Klinika Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii

Na dół

Drodzy Darczyńcy! Dziękujemy!

Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i realizacji programu oraz jego dalszego rozwoju.

Na dół

Sponsoruj naszą działalność i zyskuj skuteczną reklamę

Jednym z profitów sponsoringu naszego programu jest reklama w internecie na naszych stronach.

Do góry

Patronat

Oto instytucje które sprawują nad nami patronat

W górę