Wszystko co powinieneś wiedzieć o tym zagadnieniu.
Co warto wiedzieć Dodane: 25.09.2022
Pobierz PDF
„Poradnik „Rak jelita grubego” jest bezcenny dla pacjentów, którzy są w bardzo trudnym momencie swojego życia – właśnie dowiedzieli się o rozpoznaniu raka odbytnicy lub okrężnicy. W takiej chwili istnieje olbrzymia potrzeba uzyskania jak największej ilości wiarygodnych informacji. Jak dobrze wiemy, nie każda informacja pozyskiwana w tzw. „szerokim Internecie” jest pewna. Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej oraz „Fundacja Tam i z powrotem” dostarczyły takiego właśnie potrzebnego i wiarygodnego Informatora/ Poradnika.
Rak jelita grubego zajmuje drugie-trzecie miejsce wśród nowotworów występujących u mężczyzn i kobiet, a częstość zachorowań ciągle rośnie w związku – między innymi – ze starzeniem się społeczeństwa. Niestety, nie istnieją objawy pozwalające na wykrycie nowotworu we wczesnej fazie. Ewentualne dolegliwości są nietypowe, pokrywają się z tymi, które występują w innych chorobach, jak na przykład zaburzenia czynnościowe jelit, zapalenia jelit, zaparcia i inne.
Rak jelita grubego jest jednym z trzech nowotworów, w których istnieje sens wykonywania badań przesiewowych u osób bez objawów sugerujących nowotwór. W Polsce metodą badań przesiewowych jest kolonoskopia, w czasie której można nie tylko wykryć i skutecznie leczyć najwcześniejsze postaci raka, ale także – poprzez usuwanie polipów – doprowadzić do uniknięcia zachorowania na ten nowotwór. Metoda ta zasługuje na powszechną akceptację i rozpowszechnianie – w czym może mieć udział niniejszy Poradnik. Szerokie informacje na temat Programu przesiewowego w Polsce można uzyskać na stronie www.pbp.org.pl.”
Prof. dr hab. med. Jarosław Reguła
Konsultant krajowy w dziedzinie gastroenterologii,
Kierownik Kliniki Gastroenterologii Onkologicznej Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie,
Koordynator krajowego Programu Badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego.
Współpraca: Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej.
Licencja: National Cancer Institute of United States.
Konsultacja merytoryczna: prof. dr hab. med. Maciej Krzakowski.
Drodzy Darczyńcy! Dziękujemy!
Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i realizacji programu oraz jego dalszego rozwoju.
Patronaty: