Program Edukacji Onkologicznej został stworzony przy współpracy z Polskim Towarzystwem Onkologii Klinicznej oraz Fundacją „Tam i z powrotem” w celu upowszechniania i propagowania wiedzy o chorobie nowotworowej. Kierując się poczuciem odpowiedzialności i chęcią rozwoju metod wspierania chorych na nowotwory i ich rodzin, środowiska medycznego, wolontariuszy, a także będąc świadomymi potrzeby współdziałania, opracowano założenia skierowane do czterech grup odbiorców:
– osób z chorobą nowotworową i ich bliskich,
– lekarzy,
– pielęgniarek i pozostałego personelu medycznego,
– wolontariuszy,
oraz każdego, kogo problem tej choroby może dotyczyć.
O nas
Platforma edukacyjna PROGRAMU EDUKACJI ONKOLOGICZNEJ w swoim założeniu ma stanowić uzupełnienie dotychczasowej oferty dla wszystkich grup docelowych Programu Edukacji Onkologicznej. Zamysłem tego projektu jest ułatwienie dotarcia do nowych informacji w zakresie leczenia, zapobiegania i łagodzenia skutków działań niepożądanych lub utrwalenie zdobytej wcześniej wiedzy. Niniejsza strona ma na celu dostarczenie unikalnej, kompleksowej i eksperckiej przestrzeni w sieci o charakterze informacyjno-edukacyjnym.
Założenia programu
Doświadczenia wielu krajów wskazują, że na poprawę populacyjnych wskaźników zdrowotnych (zachorowalność, umieralność, struktura zgonów) mają wpływ działania skierowane do dużych grup społeczeństwa. W Polsce nadal nie są doceniane możliwości związane z edukacją zdrowotną, co dotyczy – przede wszystkim – działań z zakresu profilaktyki pierwotnej na poziomie indywidualnym (interwencja zdrowotna lekarza podstawowej opieki zdrowotnej) i populacyjnym (szeroko zakrojone programy edukacyjne skierowane zarówno do całego społeczeństwa, jak również do wybranych grup, czyli młodzieży szkolnej, mieszkańców małych miast i wsi, osób z niższym wykształceniem).
Cele programu
Program Edukacji Onkologicznej ma na celu upowszechnianie i propagowanie wiedzy o nowotworach, edukację osób zdrowych i osób z grupy podwyższonego ryzyka, osób chorych na nowotwory, ich rodzin i bliskich, a także wsparcie fachową wiedzą pracowników medycznych oraz wolontariuszy.
Główne projekty:
AKCJA WYDAWNICZA „RAZEM ZWYCIĘŻYMY RAKA” I „CO WARTO WIEDZIEĆ”
W procesie leczenia choroby przewlekłej – jaką jest nowotwór – często spotkać można się z opinią, iż nie tylko osoba ze zdiagnozowaną chorobą jest tą chorującą, najczęściej choruje także najbliższe otoczenie. To tu kluczowe jest zapewnienie rzetelnej wiedzy i informacji o wszelkich zagadnieniach, z którymi pacjenci i bliscy mogą się spotkać podczas całego procesu leczenia. Chorzy pozostawieni często bez profesjonalnego wsparcia decydują się na pozbawione uzasadnienia medycznego i – niekiedy ryzykowne – metody leczenia. Jednak kluczem do walki z nowotworem, na co wskazują wieloletnie doświadczenia, jest zrozumienie przebiegu i poznanie następstw choroby oraz aktywne uczestnictwo w procesie leczenia. Nie mniejsze znaczenie ma również dbałość o sferę psychiczną i relacje z bliskimi, co do niedawna było sprawą drugorzędną podczas leczenia chorego. Choroba nowotworowa osoby bliskiej to poważne wyzwanie psychofizyczne, emocjonalne, logistyczne i materialne dla całego systemu rodzinnego. Nierzadko konieczność niesienia pomocy osobie chorej wiąże się
z wprowadzeniem wielu zmian w codziennym funkcjonowaniu każdego z członków rodziny. Osoby wspierające, podobnie jak osoba chora, mają prawo do własnych przeżyć, lęków i frustracji.
AKADEMIA PIELĘGNIARSTWA ONKOLOGICZNEGO
W roku 2017 Komisja ds. Programu Edukacji Onkologicznej widząc wzrastającą rolę pielęgniarek onkologicznych w procesie opieki nad chorymi na nowotwory, podjęła decyzję o rozpoczęciu działań mających na celu wsparcie edukacyjne tej grupy pracowników medycznych w Polsce. Szeroki odzew środowiska pielęgniarskiego i dobre przyjęcie inicjatywy edukacyjnej - skierowanej do tej grupy zawodowej – skłoniło organizatorów Programu Edukacji Onkologicznej do podjęcia kolejnego kroku we wsparciu i rozwoju zawodowego pielęgniarek onkologicznych w całej Polsce – utworzono Ogólnopolską Akademię Pielęgniarstwa Onkologicznego.
REPETYTORIUM Z REZYDENTURY – ONKOLOGIA KLINICZNA
Celem edukacyjnym Programu specjalizacyjnego w onkologii klinicznej dla lekarzy po stażu podyplomowym jest uzyskanie wiedzy i umiejętności praktycznych umożliwiających samodzielne prowadzenie działań profilaktycznych, diagnostyki i leczenia specjalistycznego według najwyższych standardów obowiązujących
we współczesnej onkologii klinicznej ze szczególnym uwzględnieniem koncepcji postępowania skojarzonego. Wychodząc naprzeciw potrzebom lekarzy, którzy przygotowują się do egzaminu specjalizacyjnego z onkologii klinicznej – stworzony został projekt Repetytorium z rezydentury. Materiał edukacyjny, który został podzielony na 12 modułów tematycznych, które umożliwią w sposób przystępny utrwalenie wiedzy zdobytej podczas trwania specjalizacji. Projekt zakłada również możliwość zadawania pytań wykładowcom na specjalnie dedykowanym forum. Dostęp do powyższych treści będzie możliwy po zalogowaniu się
w portalu.
CENTRUM EDUKACJI ZDROWOTNEJ
Centrum Edukacji Zdrowotnej to wyjątkowe na mapie warszawskiego Ursynowa miejsce, oferujące usługi mające na celu szeroko rozumiane propagowanie edukacji zdrowotnej. W ramach codziennych aktywności, prowadzone są porady specjalistyczne i wsparcie m.in. psychologiczne, psychoonkologiczne, neurologopedyczne oraz doradztwo dietetyczne. Oferujemy indywidualną psychoterapię w tym interwencję kryzysową, terapię uzależnień, terapię rodzinną czy małżeńską. Prowadzimy również terapię dla dzieci i młodzieży. Realizujemy także świadczenia w ramach dofinansowania z pierwszego, ogólnopolskiego Programu Edukacji Onkologicznej. Zapraszamy na stronę centrum: http://centrumedukacjizdrowotnej.pl/
Komisja ds. Programu Edukacji Onkologicznej
Nad poprawnością merytoryczną prowadzonych działań w ramach Programu pełni kontrolę Komisja ds. Programu Edukacji Onkologicznej, w której skład wchodzą:
• Prof. dr hab. med. Maciej Krzakowski
• Prof. dr hab. med. Piotr Wysocki
• Prof. dr hab. n. med. Mirosław Jarosz
• Dr med. Maryna Rubach
• Dr n. med. Mariola Kosowicz
• Mgr Dorota Gołąb
• Mgr inż. Iwona Sajór
Koordynator
Organizatorem i koordynatorem działań w ramach Programu Edukacji Onkologicznej jest firma PRIMOPRO. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących współpracy, zapraszamy do kontaktu.
Dowiedz się więcej:
Akademia Pielęgniarstwa Onkologicznego
Dowiedz się więcej o ogólnopolskim programie wspierającym edukację i rozwój kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych oraz pozostałego personelu medycznego
Centrum Edukacji Zdrowotnej
Centrum Edukacji Zdrowotnej – skorzystaj z pomocy najlepszych profesjonalistów, którzy na co dzień pracują w ośrodkach badawczych i akademickich.
Poradniki
Jak poradzić sobie z diagnozą? Co to jest nowotwór? Co zrobić, gdy dotknie Cię choroba? Jak pomóc bliskiej Ci osobie chorującej na nowotwór? Znajdź odpowiedzi na pytania.
Drodzy Darczyńcy! Dziękujemy!
Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i realizacji programu oraz jego dalszego rozwoju.
Patronaty: